Nowoczesne rozwiązania
Postęp technologiczny wymusza na rynku rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwiają użytkownikom funkcjonowanie każdego dnia. Obecnie dużą popularnością się cieszą się takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych czy banki energii. Nie należy tez zapomnieć o pompach ciepła, które świetnie się sprawdzają zarówno w domu jak i na zewnątrz.
Pompa ciepła
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła nie jest typowym urządzeniem grzewczym. Pompa ciepła jest w stanie pozyskiwać energię z powietrza, wody lub gruntu. System ogrzewania za pomocą pompy ciepła opiera się na krążeniu cieczy, którą bardzo często stanowi roztwór glikolu. Taki płyn pobiera ciepło z otoczenia (powietrza, wody lub gruntu) oraz przekazuje je do pompy ciepła. Pompa ciepła może ogrzewać budynek, zapewniać ciepłą wodę oraz klimatyzację. Moc pompy ciepła jest zmienna i może być regulowana. Wiele pomp jest dodatkowo wyposażone grzałki elektryczne, które są zabezpieczeniem na wypadek awarii.
Dzięki pompie ciepła możliwe jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na terenie całego budynku.
Dodatkowo urządzenie nie emituje spalin i nie jest szkodliwe dla środowiska. Użytkownicy nie muszą pilnować pracy pompy. Urządzenie jest bezobsługowe, a jednokrotne ustawienie odpowiedniej dla nich temperatury wystarczy.
Działanie pompy nie wymaga zamontowania w domu komina, odpowiedniej wentylacji, ani nawiewu powietrza.
Bank energii
Banki energii magazynują energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną.
Praca takich banków, inaczej nazywanych akumulatorami jest cykliczna. W momencie, kiedy panele wyprodukują więcej prądu niż potrzeba, akumulator się ładuje. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba skorzystania ze zgromadzonej energii, akumulator się stopniowo rozładowuje.
Przy zakupie tego typu urządzenia warto wziąć pod uwagę dostosowanie akumulatora do pracy w różnych temperaturach oraz możliwość ładowania w odstępach kilku dni. Warto pamiętać, że pojemność banku energii powinna być odpowiednio dopasowana do mocy instalacji fotowoltaicznej.
Dzięki bankom użytkownicy mogą wykorzystywać wytworzony przez siebie prąd, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Ładowarki do samochodów elektrycznych
Na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych. Ilość dostępnych na rynku ładowarek elektrycznych, w tym takich które można zintegrować z systemem fotowoltaicznym rośnie, jednak wciąż jest ich stosunkowo mało. Stopniowo coraz więcej stacji budujących zostaje konstruowanych przez operatorów oraz koncerny paliwowe, a wszystko za sprawą ustawy o elektromobilności.
Na rynku dostępne są ładowarki AC, ładowarki DC oraz stacje ładowania.
Ładowarki AC dostarczają do samochodu prąd zmienny i są wolniejsze niż takie, które ładują prądem stałym. Zazwyczaj ładowanie pojazdu tego typu ładowarką zajmuje od 2 do 5 godzin.
Ładowarki DC ładują prądem stałym i wykazują większą prędkość ładowania niż ładowarki AC. Ich działanie opiera się na przemianie prądu zmiennego na prąd stały. Ładowanie AC zajmuje od 15 minut do 2 godzin.
Stacje ładujące zasilają akumulatory oraz urządzenia elektryczne, które do swojego działania potrzebują prądu i są wyposażone w akumulator. Energia elektryczna, którą wykorzystuje stacja, dostarczana jest z zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki stacjom ładującym użytkownicy nie są zależni od ich dostępności w publicznych punktach ładowania.